Todays Matches

Warsaw at Geneseo 4:30 pm Livingston County - Division 2
Byron-Bergen at Albion 5:00 pm Non-League
Shenandoah at Victor 5:15 pm Non-League
Harley-Allendale Columbia at Bloomfield 6:00 pm Finger Lakes West
Spencerport at Canandaigua 6:00 pm Monroe County - Division 3
Williamson at Clyde-Savannah 6:00 pm Wayne County
Prattsburg/Avoca at Hammondsport 6:00 pm Steuben County
Gananda at Lyons 6:00 pm Wayne County
East Rochester at North Rose-Wolcott 6:00 pm Wayne County
Addison at Campbell-Savona 6:30 pm Steuben County
Attica at Holley 6:30 pm Genesee County - Division 1
Canisteo-Greenwood at Hornell 6:30 pm Non-League
Elba at Lyndonville 6:30 pm Genesee County - Division 2
Dundee/Bradford at Mynderse Academy 6:30 pm Finger Lakes West
Fairport at Our Lady of Mercy 6:30 pm Non-League
Honeoye at South Seneca 6:30 pm Finger Lakes West
Kendall at Wheatland-Chili 6:30 pm Genesee County - Division 2
Brighton at Livonia 7:15 pm Non-League

Yesterday's Scores

Brockport at Greece Olympia/Odyssey 4:30 pm Non-League
Charles G. Finney at Young Women's College Prep 4:30 pm Private-Parochial
Rochester Prep at Kendall 5:00 pm Non-League
NE College Prep at Franklin 5:15 pm Rochester
York 25-25-25 :: 20-21-14 Dansville Non-League
Aquinas Institute 23-25-25-22-25 :: 25-23-18-25-22 Greece Arcadia Non-League
Gates Chili at Honeoye Falls-Lima 6:00 pm Non-League
Webster Thomas 8-10-18 :: 25-25-25 Victor Non-League
Keshequa at Wayland-Cohocton 6:00 pm Non-League
Houghton Academy at Bolivar-Richburg 6:30 pm Allegany
Midlakes 26-21-25-25 :: 24-25-21-20 Geneva Finger Lakes East
Spencerport 17-11-15 :: 25-25-25 Hilton Non-League
Wayne at Palmyra-Macedon 6:30 pm Finger Lakes East
Newark 19-25-13-23 :: 25-11-25-25 Penn Yan Finger Lakes East
Churchville-Chili 25-25-25 :: 22-16-13 Rush Henrietta Non-League
Hinsdale at Fillmore 7:00 pm Allegany
Perry at Livonia 7:15 pm Non-League
Letchworth at Rochester Academy Charter 7:15 pm Non-League
Wellsville at Cuba-Rushford 7:30 pm Allegany

Regional Matches

There are no matches today.

Section V Volleyball would like to thank the following sponsors of the 2018 Sectional Tournament.

Class C2 is sponsored by Ontario Family Chiropractic

Ontario Family Chiropractic

Visit them at 1791 Ridge Rd, Ontario, NY or on the web at Ontario Family Chiropractic


Class D2 is sponsored by the LAVA Volleyball Club

lava

Check out what they have to offer at their website.

Season Dates

Mon. Aug 23, 2021 :: Start Date Season Start Date
Fri. Sep 10, 2021 :: Last Date to Add/Drop Matches Last Date to Add/Drop Matches that will count for Sectional Seeding
Sat. Oct 23, 2021 :: Last Date for Matches Last Date for Matches that will count for Sectional Seeding
Mon. Oct 25, 2021 :: Seeding Meeting Sectional Seedings Announced
Tue. Oct 26, 2021 :: Play in matches If needed
Wed. Oct 27, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Thu. Oct 28, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes AA, A & B
Fri. Oct 29, 2021 :: Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Oct 30, 2021 :: Quarterfinals Classes AA, A & B
Tue. Nov 2, 2021 :: Semifinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Wed. Nov 3, 2021 :: Semifinals Classes AA, A & B
Fri. Nov 5, 2021 :: Finals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Nov 6, 2021 :: Finals Classes AA, A & B
Tue. Nov 9, 2021 :: Regional Playoffs Class CC vs Class C
Tue. Nov 9, 2021 :: Regional Playoffs Class D First Round
Thu. Nov 11, 2021 :: Regional Playoffs Class D Finals
Fri. Nov 12, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes AA, A & B
Sat. Nov 13, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Nov 20, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls
Sun. Nov 21, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls

Latest Posts on Girls Volleyball

  • No posts to display.