Todays Matches

Geneva at Waterloo 6:30 am Finger Lakes East
Eugenio Maria DeHostos Charter at Rochester Academy Charter 4:00 pm Private-Parochial
Young Women's College Prep at Charles G. Finney 4:30 pm Private-Parochial
Rochester Prep at Aquinas Institute 5:00 pm Private-Parochial
School of the Arts at East 5:15 pm Rochester
Monroe at Franklin 5:15 pm Rochester
Warsaw at Perry 5:30 pm Non-League
Honeoye Falls-Lima at Canandaigua 6:00 pm Non-League
Batavia at Greece Arcadia 6:00 pm Non-League
Gates Chili at Hilton 6:00 pm Non-League
Letchworth at Keshequa 6:00 pm Non-League
Brighton at Penfield 6:00 pm Non-League
Pittsford Sutherland at Pittsford Mendon 6:00 pm Non-League
Churchville-Chili at Victor 6:00 pm Non-League
LeRoy at York 6:00 pm Non-League
Greece Olympia/Odyssey at Fairport 6:15 pm Non-League
Avon at Cal-Mum 6:30 pm Non-League
Palmyra-Macedon at Newark 6:30 pm Finger Lakes East
Geneseo at Pavilion 6:30 pm Non-League
Midlakes at Penn Yan 6:30 pm Finger Lakes East
Irondequoit at Rush Henrietta 6:30 pm Non-League
Wayland-Cohocton at Arkport-Canaseraga 7:00 pm Non-League
Eastridge at Greece Athena 7:00 pm Non-League
Clarence at Our Lady of Mercy 7:00 pm Non-League

Yesterday's Scores

Geneva 13-11-25-23 :: 25-25-20-25 LeRoy Non-League
Bishop Kearney 18-20-25-25-22 :: 25-25-22-16-25 Charles G. Finney Private-Parochial
Warsaw 18-25-25-25 :: 25-11-16-15 Dansville Non-League
Wellsville 25-25-25 :: 17-11-15 Canisteo-Greenwood Non-League
East 25-25-25 :: 21-13-2 ECHS/Wilson Rochester
Franklin at School of the Arts 5:15 pm Rochester
Marion 16-15-23 :: 25-25-25 Gananda Wayne County
Williamson 16-9-17 :: 25-25-25 Harley-Allendale Columbia Non-League
Belfast/Genesee Valley at Prattsburg/Avoca 6:00 pm Non-League
Eugenio Maria DeHostos Charter at Sodus 6:00 pm Non-League
Brockport 16-25-21-25-25 :: 25-22-25-21-23 Spencerport Non-League
Batavia 13-18-25-17 :: 25-25-23-25 Attica Non-League
Wayne at Canandaigua 6:30 pm Non-League
Alexander 25-25-25 :: 13-22-17 Elba Non-League
Wayland-Cohocton 18-25-25-24-26 :: 25-19-23-26-28 Honeoye Non-League
Holley 11-19-25 :: 25-25-27 Kendall Non-League
Penn Yan 20-26-19 :: 25-28-25 Mynderse Academy Non-League
Lyndonville 20-21-22 :: 25-25-25 Notre Dame Batavia Non-League
Pembroke 28-25-19-25 :: 26-17-25-20 Oakfield-Alabama Non-League
Midlakes 18-25-25-25 :: 25-12-15-13 Waterloo Finger Lakes East
Byron-Bergen 25-25-25 :: 13-22-9 Wheatland-Chili Non-League
Bolivar-Richburg at Keshequa 7:00 pm Non-League
Irondequoit 18-13-15 :: 25-25-25 Webster Schroeder Non-League

Regional Matches

There are no matches today.


6TH ANNUAL NYVCA CLINIC!

2020 NYVCA Coaches Clinic
May 15-17
Lake George Jr/Sr High School
&
The Georgian Lakeside Resort Hotel
Lake George, New York

 

The 2019 All-State Team are available here.

The 2018 All-State Team are available here.

Varsity and JV pool play and playoff information is attached.

Scholarship application is also attached.

Here are the2019 CWVO Gary Adler Memorial Volleyball Scholarship Winners.

 
Melanie Burley - Churchville-Chili
Grace DeWitte - Webster Schroeder
Michael DiBisceglie - Webster
Ellie Ford - Gates-Chili
Alexa Kretchmer - Gates-Chili
Griffin Stella - Churchville-Chili
Attachments:
Download this file (2019 CWVO Adler JV and Varsity Girls Tourny.pdf)Varsity and JV Schedule[2019 Varsity and JV Schedule]62 kB
Download this file (2019 GARY ADLER APPLICATION.pdf)Scholarship Application[2019 Scholarship Application]41 kB

Section V Volleyball would like to thank the following sponsors of the 2018 Sectional Tournament.

Class C2 is sponsored by Ontario Family Chiropractic

Ontario Family Chiropractic

Visit them at 1791 Ridge Rd, Ontario, NY or on the web at Ontario Family Chiropractic


Class D2 is sponsored by the LAVA Volleyball Club

lava

Check out what they have to offer at their website.

Season Dates

Mon. Aug 23, 2021 :: Start Date Season Start Date
Fri. Sep 10, 2021 :: Last Date to Add/Drop Matches Last Date to Add/Drop Matches that will count for Sectional Seeding
Sat. Oct 23, 2021 :: Last Date for Matches Last Date for Matches that will count for Sectional Seeding
Mon. Oct 25, 2021 :: Seeding Meeting Sectional Seedings Announced
Tue. Oct 26, 2021 :: Play in matches If needed
Wed. Oct 27, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Thu. Oct 28, 2021 :: Pre-Quarterfinals Classes AA, A & B
Fri. Oct 29, 2021 :: Quarterfinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Oct 30, 2021 :: Quarterfinals Classes AA, A & B
Tue. Nov 2, 2021 :: Semifinals Classes CC, C, DDD, DD & D
Wed. Nov 3, 2021 :: Semifinals Classes AA, A & B
Fri. Nov 5, 2021 :: Finals Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Nov 6, 2021 :: Finals Classes AA, A & B
Tue. Nov 9, 2021 :: Regional Playoffs Class D First Round
Thu. Nov 11, 2021 :: Regional Playoffs Class D Finals
Fri. Nov 12, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes AA, A & B
Sat. Nov 13, 2021 :: Regionals Hosted by Section V, Classes CC, C, DDD, DD & D
Sat. Nov 20, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls
Sun. Nov 21, 2021 :: State Tournament Cool Insurance Arena, Glens Falls

Latest Posts on Girls Volleyball

  • No posts to display.